Littelfuse 0325007.MXP
0325007.MXP picture photo
Mfg. Part Number
0325007.MXP
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE CERAMIC 7A 250VAC 3AB 3AG
Datasheet Download
0325007.MXP.pdf
Availability of 0325007.MXP
QUANTITY
0325007.MXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0325007.MXP
Internal Part NumberEIS-0325007.MXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series325
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating7A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage400A
Melting I²t47.3
ApprovalsCE, CSA, K-MARK, PSE, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.275" Dia x 1.288" L (6.99mm x 32.72mm)
DC Cold Resistance0.0227 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0325007.MXP
Related Links03250, 0325007.MXP Datasheet, Littelfuse Distributor
0325007.MXP Details Description
Related parts for 0325007.MXP
Connector Header 56 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DUCT WIRE SLOT PVC LT GRY 6'/72" datasheet.pdf
BOX ABS/PC GRY 23.62"L X 19.68"W datasheet.pdf
RES 2.2 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
MID PROFILE 2 LEVEL 5.08 20POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES 22.1 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONTACTS DFK SOLDER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf