Littelfuse 032601.2HXP
032601.2HXP picture photo
Mfg. Part Number
032601.2HXP
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE CERM 1.2A 250VAC 125VDC 3AB
Datasheet Download
032601.2HXP.pdf
Availability of 032601.2HXP
QUANTITY
032601.2HXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 032601.2HXP
Internal Part NumberEIS-032601.2HXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series326
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating1.2A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeSlow
Package / Case3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage100A AC, 10kA DC
Melting I²t22
ApprovalsCE, CSA, PSE, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)
DC Cold Resistance0.286 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)032601.2HXP
Related Links03260, 032601.2HXP Datasheet, Littelfuse Distributor
032601.2HXP Details Description
Related parts for 032601.2HXP
RES ARRAY 5 RES 1.5K OHM 10SIP datasheet.pdf
IC DEMUX UHS 1:2 NONINV 6-MCRPAK datasheet.pdf
RES MO 1/2W 1 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
RELAY RF SPDT 10MA 6V datasheet.pdf
RES 15K OHM 20W 1% TO126 datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS W/SKT BOX datasheet.pdf
Connector Receptacle 21 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
CAP POLYMER 560UF 20% 2.5V T/H datasheet.pdf
TAPE 5909 VHB FOAM 4" X 72YD datasheet.pdf