Littelfuse 032602.5H
032602.5H picture photo
Mfg. Part Number
032602.5H
Brief Description
FUSE CERAMIC 2.5A 250VAC 3AB 3AG
Datasheet Download
032602.5H.pdf
Availability of 032602.5H
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
032602.5H Order Process
Ship out your order
Specifications of 032602.5H
Internal Part NumberEIS-032602.5H
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series326
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating2.5A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage100A
Melting I²t136
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)
DC Cold Resistance0.083 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)032602.5H
Related Links0326, 032602.5H Datasheet, Littelfuse Distributor
032602.5H Details Description
Related parts for 032602.5H
SWITCH PUSH SPST-NO 0.025A 50V datasheet.pdf
SENS OPTO REFL 2MM-22MM CON HORZ datasheet.pdf