AVX Corporation 04023A151JAT2A
04023A151JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
04023A151JAT2A
Brief Description
CAP CER 150PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
04023A151JAT2A.pdf
Availability of 04023A151JAT2A
QUANTITY
04023A151JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 04023A151JAT2A
Internal Part NumberEIS-04023A151JAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.56mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04023A151JAT2A
Related Links04023A1, 04023A151JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
04023A151JAT2A Details Description
Related parts for 04023A151JAT2A
RES 47 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT POLY 15UF 25V 2917 datasheet.pdf
TOOL STRIPPER CST MEMORY datasheet.pdf
IC A/D CONV 14BIT SAMPLNG 16SSOP datasheet.pdf
IC JK TYPE POS TRG DUAL 16DIP datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 10% 80VDC AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CABLE 15COND 22AWG SLATE 500' datasheet.pdf
HEADER SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125" datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 510 OHM 14SOIC datasheet.pdf