Vishay/Dale RLR32C3743FRBSL
RLR32C3743FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR32C3743FRBSL
Brief Description
RES 374K OHM 1% 1W AXIAL
Datasheet Download
RLR32C3743FRBSL.pdf
Availability of RLR32C3743FRBSL
QUANTITY
RLR32C3743FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR32C3743FRBSL
Internal Part NumberEIS-RLR32C3743FRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/03, RLR32
PackagingBulk
Resistance (Ohms)374k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.190" Dia x 0.562" L (4.83mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR32C3743FRBSL
Related LinksRLR32C3, RLR32C3743FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR32C3743FRBSL Details Description
Related parts for RLR32C3743FRBSL
CAP MICA 470PF 5% 500V 1812 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS THRU datasheet.pdf
IC BUFF SCHMT TRG TRIPLE 8ULLGA datasheet.pdf
RES 4.7 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 300W datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 2.37K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CABLE 4 POS MALE,RA-WIRE 2M datasheet.pdf
5MM LENS SEAL WASHER RTAINR datasheet.pdf