AVX Corporation 04023A201KAT2A
04023A201KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
04023A201KAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 200PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
04023A201KAT2A.pdf
Availability of 04023A201KAT2A
QUANTITY
04023A201KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 04023A201KAT2A
Internal Part NumberEIS-04023A201KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance200pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.56mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04023A201KAT2A
Related Links04023A2, 04023A201KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
04023A201KAT2A Details Description
Related parts for 04023A201KAT2A
XFRMR LAMINATED 40VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
IC A/D CONV 4-CH SERIAL 16SSOP datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 12A 240VAC 48VDC datasheet.pdf
TRANS NPN 80V 0.2A TO-92 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT21 POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 374K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED YELLOW DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP12T datasheet.pdf
TINEL LOCK RING ADAPT datasheet.pdf
FUSE 1000A 1000V 3KN/110 AR UR datasheet.pdf