AVX Corporation 04023A470JAT2A
04023A470JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
04023A470JAT2A
Brief Description
CAP CER 47PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
04023A470JAT2A.pdf
Availability of 04023A470JAT2A
QUANTITY
04023A470JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 04023A470JAT2A
Internal Part NumberEIS-04023A470JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04023A470JAT2A
Related Links04023A4, 04023A470JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
04023A470JAT2A Details Description
Related parts for 04023A470JAT2A
EMITTER IR 940NM 50MA SMD datasheet.pdf
CAP CER 62PF 50V C0H AXIAL datasheet.pdf
IC SRAM 36MBIT 200MHZ 100TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS R/A T/H TIN datasheet.pdf
3M 4930 VHB 2" CIR - 5/PACK datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.6A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf