AVX Corporation 04023A6R8BAT2A
04023A6R8BAT2A picture photo
Mfg. Part Number
04023A6R8BAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 6.8PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
04023A6R8BAT2A.pdf
Availability of 04023A6R8BAT2A
QUANTITY
04023A6R8BAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 04023A6R8BAT2A
Internal Part NumberEIS-04023A6R8BAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04023A6R8BAT2A
Related Links04023A6, 04023A6R8BAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
04023A6R8BAT2A Details Description
Related parts for 04023A6R8BAT2A
LED RED CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" DR STRAIGHT datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
CABLE PLUG 3POLE datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 18POS DUAL SMD datasheet.pdf
CONN FC ATTENUATOR 10DB datasheet.pdf
500 TB WIR PRO 180D SQU datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 12V 36.5MM PANEL datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 5% 310VAC AXIAL datasheet.pdf