AVX Corporation 04023C472ZAT2A
04023C472ZAT2A picture photo
Mfg. Part Number
04023C472ZAT2A
Brief Description
CAP CER 4700PF 25V X7R 0402
Datasheet Download
04023C472ZAT2A.pdf
Availability of 04023C472ZAT2A
QUANTITY
04023C472ZAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 04023C472ZAT2A
Internal Part NumberEIS-04023C472ZAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04023C472ZAT2A
Related Links04023C4, 04023C472ZAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
04023C472ZAT2A Details Description
Related parts for 04023C472ZAT2A
RES SMD 715 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 R/A DIP datasheet.pdf
TVS DIODE 128VWM 217.35VC SMD datasheet.pdf
IC FIFO 2KX8 SYNC 15NS 28DIP datasheet.pdf
FUSE 125A 500V FAST datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP SZ 18 SILVER datasheet.pdf
RES 221K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 2COAX+16LV PIN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS R/A .100" TIN datasheet.pdf