Cornell Dubilier Electronics MLP371M350EB0C
MLP371M350EB0C picture photo
Mfg. Part Number
MLP371M350EB0C
Brief Description
CAP ALUM 370UF 20% 350V FLATPACK
Datasheet Download
MLP371M350EB0C.pdf
Availability of MLP371M350EB0C
QUANTITY
MLP371M350EB0C Order Process
Ship out your order
Specifications of MLP371M350EB0C
Internal Part NumberEIS-MLP371M350EB0C
PackagingBulk
Capacitance370µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)420 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.3A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension3.000" L x 1.750" W (76.20mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFlatPack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLP371M350EB0C
Related LinksMLP371M, MLP371M350EB0C Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MLP371M350EB0C Details Description
Related parts for MLP371M350EB0C
SWITCH TOGGLE 3PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125 EXTEND datasheet.pdf
10-CH LC LCD FILTER datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 250PS GOLD datasheet.pdf
LED RED DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES 1.07K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES 220 OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.56UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 29POS 0.100 T/H TIN datasheet.pdf