AVX Corporation 04023C682MAT2A
04023C682MAT2A picture photo
Mfg. Part Number
04023C682MAT2A
Brief Description
CAP CER 6800PF 25V X7R 0402
Datasheet Download
04023C682MAT2A.pdf
Availability of 04023C682MAT2A
QUANTITY
04023C682MAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 04023C682MAT2A
Internal Part NumberEIS-04023C682MAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6800pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.56mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04023C682MAT2A
Related Links04023C6, 04023C682MAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
04023C682MAT2A Details Description
Related parts for 04023C682MAT2A
RES SMD 22.6K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 160 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 21.5 OHM 1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
CONN HEADER 1.5MM 4POS R/A SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS T/H R/A TIN 5MM datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 11POS 5A datasheet.pdf
A5 1.0KW 20 BIT INCREMENTAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 25K OHM 5% 100W datasheet.pdf