AVX Corporation 04023J0R8BBSTR\500
04023J0R8BBSTR\500 picture photo
Mfg. Part Number
04023J0R8BBSTR\500
Manufacturer
Product Category
Thin Film Capacitors
Brief Description
CAP THIN FILM 0.8PF 25V 0402
Datasheet Download
04023J0R8BBSTR\500.pdf
Availability of 04023J0R8BBSTR\500
QUANTITY
04023J0R8BBSTR\500 Order Process
Ship out your order
Specifications of 04023J0R8BBSTR\500
Internal Part NumberEIS-04023J0R8BBSTR\500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-P®
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance0.80pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated25V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm)
Height - Seated (Max)0.016" (0.41mm)