AVX Corporation 04023J1R0ABSTR
04023J1R0ABSTR picture photo
Mfg. Part Number
04023J1R0ABSTR
Manufacturer
Product Category
Thin Film Capacitors
Brief Description
CAP THIN FILM 1PF 25V 0402
Datasheet Download
04023J1R0ABSTR.pdf
Availability of 04023J1R0ABSTR
QUANTITY
04023J1R0ABSTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 04023J1R0ABSTR
Internal Part NumberEIS-04023J1R0ABSTR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-P®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1pF
Tolerance±0.05pF
Voltage - Rated25V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm)
Height - Seated (Max)0.020" (0.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04023J1R0ABSTR
Related Links04023J1, 04023J1R0ABSTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
04023J1R0ABSTR Details Description
Related parts for 04023J1R0ABSTR
DIODE GEN PURP 1.4KV 300A DO200 datasheet.pdf
T2 TERMINATOR ASSEMBLY datasheet.pdf
RES 66.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC GATE 2.5K TSSOP14 datasheet.pdf
CAP CER 18PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 470 OHM 9SRT datasheet.pdf
381MM EURO HEAD VERT DUAL ROW 4C datasheet.pdf
TV 3C 3#20 SKT PLUG datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 0.7-5.5V 110W datasheet.pdf