AVX Corporation 04023J6R2BBWTR
04023J6R2BBWTR picture photo
Mfg. Part Number
04023J6R2BBWTR
Manufacturer
Product Category
Thin Film Capacitors
Brief Description
CAP THIN FILM 6.2PF 25V 0402
Datasheet Download
04023J6R2BBWTR.pdf
Availability of 04023J6R2BBWTR
QUANTITY
04023J6R2BBWTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 04023J6R2BBWTR
Internal Part NumberEIS-04023J6R2BBWTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-P®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.2pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated25V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm)
Height - Seated (Max)0.020" (0.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04023J6R2BBWTR
Related Links04023J6, 04023J6R2BBWTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
04023J6R2BBWTR Details Description
Related parts for 04023J6R2BBWTR
TRIMMER 5K OHM 0.75W TH datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS STR LONG LATCH datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
CAP CER 24PF 25V S2H 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 500-1900 CMA 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
RES SMD 2.7 OHM 5% 1/2W 2010 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X22.86MM T412 datasheet.pdf
IND METAL PNL 3MM GREEN GN DIFF datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 0.65A SOT363 datasheet.pdf