AVX Corporation 04023J6R8BBWTR\500
04023J6R8BBWTR\500 picture photo
Mfg. Part Number
04023J6R8BBWTR\500
Brief Description
CAP THIN FILM 6.8PF 25V 0402
Datasheet Download
04023J6R8BBWTR\500.pdf
Availability of 04023J6R8BBWTR\500
QUANTITY
04023J6R8BBWTR\500 Order Process
Ship out your order
Specifications of 04023J6R8BBWTR\500
Internal Part NumberEIS-04023J6R8BBWTR\500
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated25V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm)
Height - Seated (Max)0.020" (0.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04023J6R8BBWTR\500
Related Links04023J6R8, 04023J6R8BBWTR\500 Datasheet, AVX Corporation Distributor
04023J6R8BBWTR\500 Details Description
Related parts for 04023J6R8BBWTR\500
Crystal 16.0000MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST INV -12V 14DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS 18AWG MTA-156 datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWY 10POS STR GOLD datasheet.pdf
CAP CER 24PF 100V 5% BP 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 150MW 0603 datasheet.pdf
Connector Socket 33 Position 0.070" (1.78mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RIVET BLIND 0.315" NYLON BLACK datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 556MA 650 MOHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 114.285MHZ 6-CLCC datasheet.pdf