AVX Corporation 04023JR65PBWTR
04023JR65PBWTR picture photo
Mfg. Part Number
04023JR65PBWTR
Manufacturer
Product Category
Thin Film Capacitors
Brief Description
CAP THIN FILM 0.65PF 25V 0402
Datasheet Download
04023JR65PBWTR.pdf
Availability of 04023JR65PBWTR
QUANTITY
04023JR65PBWTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 04023JR65PBWTR
Internal Part NumberEIS-04023JR65PBWTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-P®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.65pF
Tolerance±0.02pF
Voltage - Rated25V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm)
Height - Seated (Max)0.020" (0.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04023JR65PBWTR
Related Links04023JR, 04023JR65PBWTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
04023JR65PBWTR Details Description
Related parts for 04023JR65PBWTR
CAP CER 4.7UF 6.3V X5R 0603 datasheet.pdf
SENSOR 75PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
RELAY RF SPDT 10MA 5V datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP ARRAY 470PF 50V X7R 0612 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
RES SMD 215 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle 45 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
EP HEADERS datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.033UF RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 10% 3KV RADIAL datasheet.pdf