AVX Corporation 04023U5R1DAT2A
04023U5R1DAT2A picture photo
Mfg. Part Number
04023U5R1DAT2A
Brief Description
CAP CER 5.1PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
04023U5R1DAT2A.pdf
Availability of 04023U5R1DAT2A
QUANTITY
04023U5R1DAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 04023U5R1DAT2A
Internal Part NumberEIS-04023U5R1DAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.1pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04023U5R1DAT2A
Related Links04023U5, 04023U5R1DAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
04023U5R1DAT2A Details Description
Related parts for 04023U5R1DAT2A
CONN EDGECARD 62POS .100" WW datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 4.92"L X 3.15"W datasheet.pdf
RES SMD 4.3 OHM 5% 1W 1218 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 6.3A 300VAC RAD datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3200K 2SMD datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 500MA 600 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER 180POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf