AVX Corporation 04025A3R3CAT2A
04025A3R3CAT2A picture photo
Mfg. Part Number
04025A3R3CAT2A
Brief Description
CAP CER 3.3PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
04025A3R3CAT2A.pdf
Availability of 04025A3R3CAT2A
QUANTITY
04025A3R3CAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 04025A3R3CAT2A
Internal Part NumberEIS-04025A3R3CAT2A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.56mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04025A3R3CAT2A
Related Links04025A3, 04025A3R3CAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
04025A3R3CAT2A Details Description
Related parts for 04025A3R3CAT2A
RES SMD 768 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS .100 EYELET datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" SR STRAIGHT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 7.5A 8-SOIC datasheet.pdf
3M 5558 3MM SQUARES 100/PACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 9SKT R/A PCB datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V CH 1206 datasheet.pdf
SCR 800V 135A TO-94 datasheet.pdf