AVX Corporation 04025A4R4BAT2A
04025A4R4BAT2A picture photo
Mfg. Part Number
04025A4R4BAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4.4PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
04025A4R4BAT2A.pdf
Availability of 04025A4R4BAT2A
QUANTITY
04025A4R4BAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 04025A4R4BAT2A
Internal Part NumberEIS-04025A4R4BAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.4pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04025A4R4BAT2A
Related Links04025A4, 04025A4R4BAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
04025A4R4BAT2A Details Description
Related parts for 04025A4R4BAT2A
FUSE BRD MNT 10MA 125VAC/VDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
POWER CABLE 10M datasheet.pdf
RES 14 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 250V SMD datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 1.2A 100 MOHM datasheet.pdf
XLAMP XBD BLUE datasheet.pdf
TERMINAL WDK 2.5 GL 330K 230VAC datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 760MA 170 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 50MA 20V datasheet.pdf