AVX Corporation 04025C272KAT2A
04025C272KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
04025C272KAT2A
Brief Description
CAP CER 2700PF 50V X7R 0402
Datasheet Download
04025C272KAT2A.pdf
Availability of 04025C272KAT2A
QUANTITY
04025C272KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 04025C272KAT2A
Internal Part NumberEIS-04025C272KAT2A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.56mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04025C272KAT2A
Related Links04025C2, 04025C272KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
04025C272KAT2A Details Description
Related parts for 04025C272KAT2A
MOSFET 2N-CH 50V .1A S MINI-5P datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 560 OHM 5% 200W datasheet.pdf
RES SMD 649K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 143K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RIVET SNAP 0.190" NYLON BLACK datasheet.pdf
OSC XO 4.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf