Vishay/Dale RLR07C1960FSBSL
RLR07C1960FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1960FSBSL
Brief Description
RES 196 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1960FSBSL.pdf
Availability of RLR07C1960FSBSL
QUANTITY
RLR07C1960FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1960FSBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C1960FSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)196
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1960FSBSL
Related LinksRLR07C1, RLR07C1960FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1960FSBSL Details Description
Related parts for RLR07C1960FSBSL
CONV DC/DC 2.5W SNG 48V 3.3V SMD datasheet.pdf
RES SMD 42.2KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
AC/AC WALL MOUNT ADAPTER 24V 12W datasheet.pdf
IC DIFF COMP QUAD 14-SOIC datasheet.pdf
TAPE LOW STATIC POLYIMIDE FILM datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 250MW 2DFN datasheet.pdf
RES 12.4K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 3.3VWM 11VC 8SOIC datasheet.pdf
MINITEK HDR datasheet.pdf
IC FLASH 32MBIT 85MHZ 8VDFN datasheet.pdf