AVX Corporation 04025U100GAT2A
04025U100GAT2A picture photo
Mfg. Part Number
04025U100GAT2A
Brief Description
CAP CER 10PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
04025U100GAT2A.pdf
Availability of 04025U100GAT2A
QUANTITY
04025U100GAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 04025U100GAT2A
Internal Part NumberEIS-04025U100GAT2A
FamilyCeramic Capacitors
SeriesU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
FeaturesUltra-Low ESR
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04025U100GAT2A
Related Links04025U1, 04025U100GAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
04025U100GAT2A Details Description
Related parts for 04025U100GAT2A
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 44 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
SIDACTOR BI 25V 250A TO92 datasheet.pdf
LED ENDOR STAR MODULE WHT datasheet.pdf
SENSOR DISTRIBUTOR datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS T/H GOLD datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CLAMP SCREW-ON BEAM 1/2" FLANGE datasheet.pdf
RJ45 RA NO SHIELD WITH LED datasheet.pdf
RELAY ELEC HDWE ISOLATOR datasheet.pdf
MKP 5UF 5% 1250VDC DRAWING T7 datasheet.pdf