AVX Corporation 04025U1R4BAT2A
04025U1R4BAT2A picture photo
Mfg. Part Number
04025U1R4BAT2A
Brief Description
CAP CER 1.4PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
04025U1R4BAT2A.pdf
Availability of 04025U1R4BAT2A
QUANTITY
04025U1R4BAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 04025U1R4BAT2A
Internal Part NumberEIS-04025U1R4BAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.4pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04025U1R4BAT2A
Related Links04025U1, 04025U1R4BAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
04025U1R4BAT2A Details Description
Related parts for 04025U1R4BAT2A
LED BLUE CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 8POS 0.5MM 3" datasheet.pdf
Crystal 10.0000MHz 30ppm 18pF 60 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20DIP datasheet.pdf
RES MO 2W 360 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 2.22A 28 MOHM datasheet.pdf
RES 11.8K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 37POS PIN datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 44MQFP datasheet.pdf
CONN CIC VERT 25POS 1.00MM PCB datasheet.pdf