AVX Corporation 04025U3R6CAT2A
04025U3R6CAT2A picture photo
Mfg. Part Number
04025U3R6CAT2A
Brief Description
CAP CER 3.6PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
04025U3R6CAT2A.pdf
Availability of 04025U3R6CAT2A
QUANTITY
04025U3R6CAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 04025U3R6CAT2A
Internal Part NumberEIS-04025U3R6CAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.6pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04025U3R6CAT2A
Related Links04025U3, 04025U3R6CAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
04025U3R6CAT2A Details Description
Related parts for 04025U3R6CAT2A
CAP FILM 2UF 430VAC QC TERM datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 4CH W/SEQ 16TSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 160PS DIP .050 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN 09VOUT datasheet.pdf
CABLE 4POS STRAIGHT SOCKET 5M datasheet.pdf
RES 1.05M OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS 90DEG 3.5MM datasheet.pdf
CONN HDR 11POS 0.100 SMD R/A AU datasheet.pdf