AVX Corporation 04025U5R1DAT2A
04025U5R1DAT2A picture photo
Mfg. Part Number
04025U5R1DAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 5.1PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
04025U5R1DAT2A.pdf
Availability of 04025U5R1DAT2A
QUANTITY
04025U5R1DAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 04025U5R1DAT2A
Internal Part NumberEIS-04025U5R1DAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.1pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
FeaturesUltra-Low ESR
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04025U5R1DAT2A
Related Links04025U5, 04025U5R1DAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
04025U5R1DAT2A Details Description
Related parts for 04025U5R1DAT2A
MACHINE SCREW PAN SLOTTED 6-32 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
RES SMD 340K OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
EVALUATION MODULE FOR UCC2540 datasheet.pdf
DISPLAY VFD ALPHA 1X16 5MM datasheet.pdf
CAP FILM 1300PF 3% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
IC MPU SITARA 600MHZ 484BGA datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY DL GOLD 84POS datasheet.pdf
SIZE 20, SOCKET JUNCTION MODULE, datasheet.pdf
F3SJ-A1070P20 datasheet.pdf
CONN FPC 61POS .3MM datasheet.pdf