AVX Corporation 04026C272KAT2A
04026C272KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
04026C272KAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2700PF 6.3V X7R 0402
Datasheet Download
04026C272KAT2A.pdf
Availability of 04026C272KAT2A
QUANTITY
04026C272KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 04026C272KAT2A
Internal Part NumberEIS-04026C272KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04026C272KAT2A
Related Links04026C2, 04026C272KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
04026C272KAT2A Details Description
Related parts for 04026C272KAT2A
CABLE EXTEN DB15M-DB15M XGA 1M datasheet.pdf
JUMPER-H2730TR/C2040N/H2730TR 5" datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V NP0 1812 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS 7.5MM datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 680MA DFN1006B-3 datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
WIRELESS MCU MODULE U.FL 2.4GHZ datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 1.55A 38 MOHM datasheet.pdf
PWRBLADE VERT LF REC datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 23H SLVR datasheet.pdf
2.5 V to 5.5 V, 500 uA, Parallel Interface Quad Voltage-Output 8-/10-/12-Bit DACs IC datasheet.pdf