API Delevan 0402R-3N6K
0402R-3N6K picture photo
Mfg. Part Number
0402R-3N6K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 3.6NH 840MA 66 MOHM
Datasheet Download
0402R-3N6K.pdf
Availability of 0402R-3N6K
QUANTITY
0402R-3N6K Order Process
Ship out your order
Specifications of 0402R-3N6K
Internal Part NumberEIS-0402R-3N6K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series0402R
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreCeramic
Inductance3.6nH
Tolerance±10%
Current Rating840mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)66 mOhm Max
Q @ Freq19 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant6.8GHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test250MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.050" L x 0.030" W (1.27mm x 0.76mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.61mm)
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0402R-3N6K
Related Links0402R, 0402R-3N6K Datasheet, API Delevan Distributor
0402R-3N6K Details Description
Related parts for 0402R-3N6K
RES SMD 330 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 3 OHM 5% 3W 6227 datasheet.pdf
CONN PLUG 42POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 150V 180A TO-264 datasheet.pdf
LED PRISM 2MM SQ RED 660NM SMD datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP-6POS NONSHT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 28POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
HIGH GLOSS DISC 8XNH 50 PER CASE datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf