AVX Corporation 0402YA5R6BAT2A
0402YA5R6BAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0402YA5R6BAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 5.6PF 16V NP0 0402
Datasheet Download
0402YA5R6BAT2A.pdf
Availability of 0402YA5R6BAT2A
QUANTITY
0402YA5R6BAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0402YA5R6BAT2A
Internal Part NumberEIS-0402YA5R6BAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.6pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.56mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0402YA5R6BAT2A
Related Links0402YA5, 0402YA5R6BAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0402YA5R6BAT2A Details Description
Related parts for 0402YA5R6BAT2A
FUSE CERAMIC 2A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
RES SMD 0.01 OHM 1% 1W 4324 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 20KB FLASH 44PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC SUPERVISORY CIRCUIT SOT-23-6 datasheet.pdf
IC SIGMADSP 28B 175MHZ 100TQFP datasheet.pdf
RES 3.24K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FRLK RTAN 17POS datasheet.pdf
RES 2.37K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf