AVX Corporation 0402YG223ZAT2A
0402YG223ZAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0402YG223ZAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.022UF 16V Y5V 0402
Datasheet Download
0402YG223ZAT2A.pdf
Availability of 0402YG223ZAT2A
QUANTITY
0402YG223ZAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0402YG223ZAT2A
Internal Part NumberEIS-0402YG223ZAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.022µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.56mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0402YG223ZAT2A
Related Links0402YG2, 0402YG223ZAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0402YG223ZAT2A Details Description
Related parts for 0402YG223ZAT2A
IC DAC 16BIT SERIAL-IN 14-SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB OTP 44PLCC datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 10V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 180PS DIP .050 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 150MW SMINI3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 100V 20% BX 1805 datasheet.pdf
24 SIL VERT SMT HDR P/P datasheet.pdf
CONN HDR 8POS 2.5MM R/A TIN datasheet.pdf