AVX Corporation 0402ZA100JAT2A
0402ZA100JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0402ZA100JAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10PF 10V NP0 0402
Datasheet Download
0402ZA100JAT2A.pdf
Availability of 0402ZA100JAT2A
QUANTITY
0402ZA100JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0402ZA100JAT2A
Internal Part NumberEIS-0402ZA100JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0402ZA100JAT2A
Related Links0402ZA1, 0402ZA100JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0402ZA100JAT2A Details Description
Related parts for 0402ZA100JAT2A
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 2W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS 7.62MM datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 4A 250VAC RAD datasheet.pdf
IC LED Driver Power Switch PWM Dimming 25mA 16-TSSOP datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator 25mA, 400mA Backlight 16-QFN-EP (3x3) datasheet.pdf
RES 2.49 OHM 5W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 1A TO263-7 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 60A datasheet.pdf