Sumida Corporation 0412CDMCBDS-1R5MC
0412CDMCBDS-1R5MC picture photo
Mfg. Part Number
0412CDMCBDS-1R5MC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.5UH 3.3A 60 MOHM SMD
Datasheet Download
0412CDMCBDS-1R5MC.pdf
Availability of 0412CDMCBDS-1R5MC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
0412CDMCBDS-1R5MC Order Process
Ship out your order
Specifications of 0412CDMCBDS-1R5MC
Internal Part NumberEIS-0412CDMCBDS-1R5MC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 25/Jun/2015
Standard Package5,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series0412CDMCB/DS
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance1.5µH
Tolerance±20%
Current Rating3.3A
Current - Saturation4.4A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)60 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.177" L x 0.161" W (4.50mm x 4.10mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0412CDMCBDS-1R5MC
Related Links0412CDMC, 0412CDMCBDS-1R5MC Datasheet, Sumida Corporation Distributor
0412CDMCBDS-1R5MC Details Description
Related parts for 0412CDMCBDS-1R5MC
IC MCU 8BIT 7KB OTP 44PLCC datasheet.pdf
IC RTC PHANTOM PAR 20-TSSOP datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
CABLE 3COND 10AWG BLACK 2500' datasheet.pdf
LPH VERT. ASSY NO GUIDES datasheet.pdf
RES 31.6K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 58POS STR DUAL .100" datasheet.pdf
XCEDE LEFT 2PVH 6COL WK datasheet.pdf
22 MTE RCPT SR LATCH .100CL datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS R/A SHORT GOLD datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 10% 100VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS PIN datasheet.pdf