Littelfuse 0433003.NR
0433003.NR picture photo
Mfg. Part Number
0433003.NR
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BOARD MNT 3A 32VAC/VDC 1206
Datasheet Download
0433003.NR.pdf
Availability of 0433003.NR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
0433003.NR Order Process
Ship out your order
Specifications of 0433003.NR
Internal Part NumberEIS-0433003.NR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series433
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating3A
Voltage Rating - AC32V
Voltage Rating - DC32V
Response TimeFast
Package / Case1206 (3216 Metric)
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t0.7
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 90°C
Color-
Size / Dimension0.125" L x 0.060" W x 0.023" H (3.18mm x 1.52mm x 0.58mm)
DC Cold Resistance0.02625 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0433003.NR
Related Links04330, 0433003.NR Datasheet, Littelfuse Distributor
0433003.NR Details Description
Related parts for 0433003.NR
RES SMD 768 OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 91K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC TEMP SWITCH SOT23-5 datasheet.pdf
KIT LUG FOR BDNF 400A datasheet.pdf
RES 787K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC EEPROM 32KBIT 400KHZ 8MSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 9-18VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONV DC/DC 300W 12V 25A datasheet.pdf