Littelfuse 0451.375NRL
0451.375NRL picture photo
Mfg. Part Number
0451.375NRL
Brief Description
FUSE BOARD MNT 375MA 125VAC/VDC
Datasheet Download
0451.375NRL.pdf
Availability of 0451.375NRL
QUANTITY
0451.375NRL Order Process
Ship out your order
Specifications of 0451.375NRL
Internal Part NumberEIS-0451.375NRL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesNANO²® 451
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating375mA
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeFast
Package / Case2-SMD, Square End Block
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t0.0425
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.240" L x 0.106" W x 0.106" H (6.10mm x 2.69mm x 2.69mm)
DC Cold Resistance0.61 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0451.375NRL
Related Links0451., 0451.375NRL Datasheet, Littelfuse Distributor
0451.375NRL Details Description
Related parts for 0451.375NRL
RELAY REED SPST 500MA 5V datasheet.pdf
CABLE DRAIN WIRE SPRING CLIP datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 11POS datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
LENS CAP FLAT RED LT SOCKET datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
LABEL COMP NON-ADH datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
CAP CER 0.90PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf