Littelfuse 045101.5NRL
045101.5NRL picture photo
Mfg. Part Number
045101.5NRL
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BRD MNT 1.5A 125VAC/VDC SMD
Datasheet Download
045101.5NRL.pdf
Availability of 045101.5NRL
QUANTITY
045101.5NRL Order Process
Ship out your order
Specifications of 045101.5NRL
Internal Part NumberEIS-045101.5NRL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesNANO²® 451
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating1.5A
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeFast
Package / Case2-SMD, Square End Block
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t0.853
ApprovalsCSA, PSE, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.240" L x 0.106" W x 0.106" H (6.10mm x 2.69mm x 2.69mm)
DC Cold Resistance0.063 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)045101.5NRL
Related Links04510, 045101.5NRL Datasheet, Littelfuse Distributor
045101.5NRL Details Description
Related parts for 045101.5NRL
IC VOLTAGE MONITOR TRPL 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR L6470 datasheet.pdf
RES 0.10 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC MPU OMAP-L1X 375MHZ 361NFBGA datasheet.pdf
RES 0.62 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HDM BP EXT TL POL/GDE 30 SAU datasheet.pdf
HNDLMP 40W120V50/60HZ 25'16-3CD datasheet.pdf
CAP MICA 20PF 0.5PF 500V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
350 TB SOCKET OPEN VER datasheet.pdf
CAP CER 2PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf