Littelfuse 0452.500MRL
0452.500MRL picture photo
Mfg. Part Number
0452.500MRL
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BOARD MNT 500MA 125VAC/VDC
Datasheet Download
0452.500MRL.pdf
Availability of 0452.500MRL
QUANTITY
0452.500MRL Order Process
Ship out your order
Specifications of 0452.500MRL
Internal Part NumberEIS-0452.500MRL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesNANO²® 452
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating500mA
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeSlow
Package / Case2-SMD, Square End Block
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t0.24
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.240" L x 0.106" W x 0.106" H (6.10mm x 2.69mm x 2.69mm)
DC Cold Resistance0.7 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0452.500MRL
Related Links0452., 0452.500MRL Datasheet, Littelfuse Distributor
0452.500MRL Details Description
Related parts for 0452.500MRL
DIP CABLE - HDM24S/AE24M/HDM24S datasheet.pdf
RES SMD 5.6K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 50POS DL 30GOLD datasheet.pdf
RES SMD 232K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 12 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
RES 3.3M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS 1MM datasheet.pdf