Littelfuse 0452.500MRSN
0452.500MRSN picture photo
Mfg. Part Number
0452.500MRSN
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BOARD MNT 500MA 125VAC 2SMD
Datasheet Download
0452.500MRSN.pdf
Availability of 0452.500MRSN
QUANTITY
0452.500MRSN Order Process
Ship out your order
Specifications of 0452.500MRSN
Internal Part NumberEIS-0452.500MRSN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series452
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating500mA
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case2-SMD, Square End Block
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t0.24
ApprovalsCSA, UR
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.240" L x 0.106" W x 0.106" H (6.10mm x 2.69mm x 2.69mm)
DC Cold Resistance0.7 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0452.500MRSN
Related Links0452.5, 0452.500MRSN Datasheet, Littelfuse Distributor
0452.500MRSN Details Description
Related parts for 0452.500MRSN
IC GATE NOR 2CH 4-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN HOUSING PND 2MM 20POS DUAL datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 0.25W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
6P 8C 3W LEFT VERT XCHD HDR datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR AD9144 datasheet.pdf
CONN PLUG 20POS INLINE SKT datasheet.pdf
HDM 5SMPR090F1OOF K datasheet.pdf
TRANS 2NPN 75V 0.6A SOT363 datasheet.pdf