Littelfuse 0452.500MRSN
0452.500MRSN picture photo
Mfg. Part Number
0452.500MRSN
Brief Description
FUSE BOARD MNT 500MA 125VAC 2SMD
Datasheet Download
0452.500MRSN.pdf
Availability of 0452.500MRSN
QUANTITY
0452.500MRSN Order Process
Ship out your order
Specifications of 0452.500MRSN
Internal Part NumberEIS-0452.500MRSN
FamilyFuses
Series452
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating500mA
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t0.24
ApprovalsCSA, UR
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.240" L x 0.106" W x 0.106" H (6.10mm x 2.69mm x 2.69mm)
DC Cold Resistance0.7 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0452.500MRSN
Related Links0452.5, 0452.500MRSN Datasheet, Littelfuse Distributor
0452.500MRSN Details Description
Related parts for 0452.500MRSN
CONN EDGECARD 36POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 680PF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
RES SMD 69.8 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 183MA 2.1 OHM SMD datasheet.pdf
RES 66.5K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR LMK04131 datasheet.pdf
ENCODER MECH PC 16POS SINGLE datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 12POS datasheet.pdf
METAL P-CLAMP datasheet.pdf
500 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
96 kHz Digital Audio Interface Transmitter IC datasheet.pdf