Littelfuse 0453.630NR
0453.630NR picture photo
Mfg. Part Number
0453.630NR
Brief Description
FUSE BOARD MNT 630MA 125VAC/VDC
Datasheet Download
0453.630NR.pdf
Availability of 0453.630NR
QUANTITY
0453.630NR Order Process
Ship out your order
Specifications of 0453.630NR
Internal Part NumberEIS-0453.630NR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Standard Package5,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesNANO²® 453
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating630mA
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeFast
Package / Case2-SMD, Square End Block
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t0.143
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.240" L x 0.106" W x 0.106" H (6.10mm x 2.69mm x 2.69mm)
DC Cold Resistance0.305 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0453.630NR
Related Links0453., 0453.630NR Datasheet, Littelfuse Distributor
0453.630NR Details Description
Related parts for 0453.630NR
FILTER LINE 68MH 0.4A VERTICAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 5 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
IC OPAMP GP 8MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20SO datasheet.pdf
CAP ALUM 22000UF 20% 10V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
DGTL PHOTO FRAM 7" 4IN1 CARDREAD datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 10% 760VDC RAD datasheet.pdf
3M 5559 2MM SQUARES 100/PACK datasheet.pdf
RES SMD 4.22K OHM 1% 0.8W 2010 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf