Littelfuse 045801.5DR
045801.5DR picture photo
Mfg. Part Number
045801.5DR
Brief Description
FUSE BOARD MNT 1.5A 48VAC 75VDC
Datasheet Download
045801.5DR.pdf
Availability of 045801.5DR
QUANTITY
045801.5DR Order Process
Ship out your order
Specifications of 045801.5DR
Internal Part NumberEIS-045801.5DR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Featured Product458 Series - 1206 size Nano2® Fast-Acting Fuse
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,500
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesNANO²® 458
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating1.5A
Voltage Rating - AC48V
Voltage Rating - DC75V
Response TimeFast
Package / Case1206 (3216 Metric)
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t0.548
ApprovalscULus
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.125" L x 0.062" W x 0.062" H (3.18mm x 1.58mm x 1.58mm)
DC Cold Resistance0.099 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)045801.5DR
Related Links04580, 045801.5DR Datasheet, Littelfuse Distributor
045801.5DR Details Description
Related parts for 045801.5DR
CAP ALUM 2700UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 56VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
RELAY CONTACTOR 3PST 20A 120V datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 820K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 357 OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
RES SMD 383K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 30POS datasheet.pdf
CAP FILM 390NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf