Littelfuse 0461.500ERT
0461.500ERT picture photo
Mfg. Part Number
0461.500ERT
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE SLO .500A 600V TELCOM SMD
Datasheet Download
0461.500ERT.pdf
Availability of 0461.500ERT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
0461.500ERT Order Process
Ship out your order
Specifications of 0461.500ERT
Internal Part NumberEIS-0461.500ERT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesTelelink® 461
Fuse TypeSlow Blow, Time Lag
Voltage - Rated600VAC
Current500mA
Package / Case2-SMD, Square End Block
Size / Dimension0.398" L x 0.123" W x 0.123" H (10.10mm x 3.12mm x 3.12mm)
Mounting TypeSurface Mount
Color-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Melting I²t0.84
DC Cold Resistance0.56 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0461.500ERT
Related Links0461., 0461.500ERT Datasheet, Littelfuse Distributor
0461.500ERT Details Description
Related parts for 0461.500ERT
RES CHAS MNT 10K OHM 5% 5W datasheet.pdf
SWITCH KNOB ALT 2POS DPST BLACK datasheet.pdf
RES SMD 0.12 OHM 2% 1/3W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 90VWM 153.72VC P600 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
LATCH FOR FLYING datasheet.pdf
IC VOLT DET TIME DLY 4.6V 4-USPN datasheet.pdf