Littelfuse 0473003.MRT1HF
0473003.MRT1HF picture photo
Mfg. Part Number
0473003.MRT1HF
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BRD MNT 3A 125VAC/VDC AXIAL
Datasheet Download
0473003.MRT1HF.pdf
Availability of 0473003.MRT1HF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
0473003.MRT1HF Order Process
Ship out your order
Specifications of 0473003.MRT1HF
Internal Part NumberEIS-0473003.MRT1HF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesPICO® II 473
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating3A
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeSlow
Package / CaseAxial
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t21
ApprovalsCSA, PSE, UR
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.135" Dia x 0.280" L (3.43mm x 7.11mm)
DC Cold Resistance0.038 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0473003.MRT1HF
Related Links0473003, 0473003.MRT1HF Datasheet, Littelfuse Distributor
0473003.MRT1HF Details Description
Related parts for 0473003.MRT1HF
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 20KHZ 8DIP datasheet.pdf
Connector Receptacle 5 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 62 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 27A DPAK datasheet.pdf
CONN HEADER 38POS 1MM GOLD SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.1A 125V datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 2W 15V 133MA OUT datasheet.pdf
XCEDE RGHT 2PVH 4COL WK datasheet.pdf
RES SMD 0.015 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf