Littelfuse 047303.5MRT1L
047303.5MRT1L picture photo
Mfg. Part Number
047303.5MRT1L
Brief Description
FUSE BOARD MOUNT 3.5A 125VAC/VDC
Datasheet Download
047303.5MRT1L.pdf
Availability of 047303.5MRT1L
QUANTITY
047303.5MRT1L Order Process
Ship out your order
Specifications of 047303.5MRT1L
Internal Part NumberEIS-047303.5MRT1L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesPICO® II 473
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating3.5A
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t26.8
ApprovalsCSA, PSE, UR
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.135" Dia x 0.280" L (3.43mm x 7.11mm)
DC Cold Resistance0.024 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)047303.5MRT1L
Related Links047303, 047303.5MRT1L Datasheet, Littelfuse Distributor
047303.5MRT1L Details Description
Related parts for 047303.5MRT1L
RES SMD 3.3K OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf