Littelfuse 04820007ZXP
04820007ZXP picture photo
Mfg. Part Number
04820007ZXP
Manufacturer
Product Category
Fuseholders
Brief Description
FUSE HLDR BLADE 125V 15A PNL MNT
Datasheet Download
04820007ZXP.pdf
Availability of 04820007ZXP
QUANTITY
04820007ZXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 04820007ZXP
Internal Part NumberEIS-04820007ZXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Circuit Protection
FamilyFuseholders
Series482
Fuseholder TypeHolder
Fuse TypeBlade
For Use With/Related Products481 Alarm Fuse
Fuse Size0.665" L x 0.315" W x 0.772" H (16.9mm x 8mm x 19.6mm)
Number of Circuits7
Voltage125V
Current Rating15A
Mounting TypePanel Mount
Orientation-
Termination StylePC Pin
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishTin
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04820007ZXP
Related Links04820, 04820007ZXP Datasheet, Littelfuse Distributor
04820007ZXP Details Description
Related parts for 04820007ZXP
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP ALUM 0.33UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 22POS .156 datasheet.pdf
HEX STANDOFF M2.5 BRASS 15MM datasheet.pdf
CAP CER 2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONTACT PRESS-IN PIN 0.75-1.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 1.2A 115VAC 28VDC datasheet.pdf