Littelfuse 0491.750MAT1
0491.750MAT1 picture photo
Mfg. Part Number
0491.750MAT1
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BOARD MNT 750MA 125VAC/VDC
Datasheet Download
0491.750MAT1.pdf
Availability of 0491.750MAT1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
0491.750MAT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of 0491.750MAT1
Internal Part NumberEIS-0491.750MAT1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesPICO® II 491
PackagingCut Tape (CT)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating750mA
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeFast
Package / CaseAxial
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t-
ApprovalsCE, CSA, UL
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.110" Dia x 0.280" L (2.80mm x 7.11mm)
DC Cold Resistance0.1745 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0491.750MAT1
Related Links0491.7, 0491.750MAT1 Datasheet, Littelfuse Distributor
0491.750MAT1 Details Description
Related parts for 0491.750MAT1
TRIMMER 2M OHM 0.5W TH datasheet.pdf
RES SMD 162K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN PLUG INSPECT ADAPT REVERSE datasheet.pdf
IC UART DUAL 16BYTE 48-TQFP datasheet.pdf
IC OCT TRANSP D-TYP LATCH20TSSOP datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 0.1W USM datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X25MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
RES 2.23K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 16K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf