AVX Corporation 05083A100KAT2V
05083A100KAT2V picture photo
Mfg. Part Number
05083A100KAT2V
Brief Description
CAP CER 10PF 25V NP0 0508
Datasheet Download
05083A100KAT2V.pdf
Availability of 05083A100KAT2V
QUANTITY
05083A100KAT2V Order Process
Ship out your order
Specifications of 05083A100KAT2V
Internal Part NumberEIS-05083A100KAT2V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0508 (1220 Metric)
Size / Dimension0.050" L x 0.079" W (1.27mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.030" (0.76mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)05083A100KAT2V
Related Links05083A1, 05083A100KAT2V Datasheet, AVX Corporation Distributor
05083A100KAT2V Details Description
Related parts for 05083A100KAT2V
IC SUPERVISOR MPU W/WD SOT23-8 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 26.5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
RES 1.74M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN BUTT SPLICE 4/0AWG UNINSUL datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC RELAY/VOLT OUT datasheet.pdf
SL 5.08/05/90 3.2SN OR datasheet.pdf
2.5MM PITCH CABLE HOLDER datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPST 6A 125V datasheet.pdf