AVX Corporation 05083C223KAT2U
05083C223KAT2U picture photo
Mfg. Part Number
05083C223KAT2U
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.022UF 25V X7R 0508
Datasheet Download
05083C223KAT2U.pdf
Availability of 05083C223KAT2U
QUANTITY
05083C223KAT2U Order Process
Ship out your order
Specifications of 05083C223KAT2U
Internal Part NumberEIS-05083C223KAT2U
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.022µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBypass, Decoupling
Ratings-
Package / Case0508 (1220 Metric)
Size / Dimension0.050" L x 0.079" W (1.27mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.56mm)
Lead Spacing-
FeaturesLow ESL (Reverse Geometry)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)05083C223KAT2U
Related Links05083C2, 05083C223KAT2U Datasheet, AVX Corporation Distributor
05083C223KAT2U Details Description
Related parts for 05083C223KAT2U
TVS DIODE 77.8VWM 125VC AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS SGL .100 GOLD datasheet.pdf
CABLE SCSI ULTRA 2 HD68M/M 3' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 15K OHM 5% 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 910NH 380MA 1.68 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156" datasheet.pdf
DIODE FAST REC 100V 1A DO214AC datasheet.pdf