AVX Corporation 0508YC102MAT2V
0508YC102MAT2V picture photo
Mfg. Part Number
0508YC102MAT2V
Brief Description
CAP CER 1000PF 16V X7R 0508
Datasheet Download
0508YC102MAT2V.pdf
Availability of 0508YC102MAT2V
QUANTITY
0508YC102MAT2V Order Process
Ship out your order
Specifications of 0508YC102MAT2V
Internal Part NumberEIS-0508YC102MAT2V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBypass, Decoupling
Ratings-
Package / Case0508 (1220 Metric)
Size / Dimension0.050" L x 0.079" W (1.27mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.030" (0.76mm)
Lead Spacing-
FeaturesLow ESL (Reverse Geometry)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0508YC102MAT2V
Related Links0508YC1, 0508YC102MAT2V Datasheet, AVX Corporation Distributor
0508YC102MAT2V Details Description
Related parts for 0508YC102MAT2V
DUCT WIRE SLOT ADH LT GRY 6'/72" datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL STR 3POS datasheet.pdf
ADAPTER TARGET HEAD datasheet.pdf
REED SENSOR 15-30AT J-LEAD SMD datasheet.pdf
RES SMD 523 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
FFC 0.5 TYPE A 11 CKTS LGT 152 datasheet.pdf
RES 825 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
GK NICU NRSG PU V0 DSH datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 50V X7R 0402 datasheet.pdf