Parlex Corp. 050R20-102B
050R20-102B picture photo
Mfg. Part Number
050R20-102B
Manufacturer
Product Category
Flat Flex, Ribbon Jumper Cables
Brief Description
CABLE FLAT FLEX 20POS 0.5MM 4"
Datasheet Download
050R20-102B.pdf
Availability of 050R20-102B
QUANTITY
050R20-102B Order Process
Ship out your order
Specifications of 050R20-102B
Internal Part NumberEIS-050R20-102B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyFlat Flex, Ribbon Jumper Cables
Series-
Cable TypeFFC
Number of Conductors20
Pitch0.020" (0.50mm)
Length4.00" (101.6mm)
Length - Exposed Ends0.140" (3.56mm)
Termination StyleTop on Both Sides, Backers Both Sides
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)050R20-102B
Related Links050R2, 050R20-102B Datasheet, Parlex Corp. Distributor
050R20-102B Details Description
Related parts for 050R20-102B
RES SMD 39.2 OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SSOP datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 16K EE 8-DIP datasheet.pdf
PUSH BUTTON MNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 100KHZ 8SO datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 300MA 2.84 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
60759A101 CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 1.4A 90 MOHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 500MA 230 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 0.5MM 80POS RA SMD datasheet.pdf