Parlex Corp. 050R5-127B
050R5-127B picture photo
Mfg. Part Number
050R5-127B
Manufacturer
Product Category
Flat Flex, Ribbon Jumper Cables
Brief Description
CABLE FLAT FLEX 5POS 0.5MM 5"
Datasheet Download
050R5-127B.pdf
Availability of 050R5-127B
QUANTITY
050R5-127B Order Process
Ship out your order
Specifications of 050R5-127B
Internal Part NumberEIS-050R5-127B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyFlat Flex, Ribbon Jumper Cables
Series-
Cable TypeFFC
Number of Conductors5
Pitch0.020" (0.50mm)
Length5.00" (127.00mm)
Length - Exposed Ends0.140" (3.56mm)
Termination StyleTop on Both Sides, Backers Both Sides
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)050R5-127B
Related Links050R5, 050R5-127B Datasheet, Parlex Corp. Distributor
050R5-127B Details Description
Related parts for 050R5-127B
HOLDER BATTERY 3CELL C ALUMINUM datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 60W datasheet.pdf
CRYSTAL 14.31818 MHZ SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.02UF 5% 1250VDC AXIAL datasheet.pdf