NMB Technologies Corp. 06020SA-24L-EA-00
06020SA-24L-EA-00 picture photo
Mfg. Part Number
06020SA-24L-EA-00
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN 24VDC 60X20MM 2WR
Datasheet Download
06020SA-24L-EA-00.pdf
Availability of 06020SA-24L-EA-00
QUANTITY
06020SA-24L-EA-00 Order Process
Ship out your order
Specifications of 06020SA-24L-EA-00
Internal Part NumberEIS-06020SA-24L-EA-00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package480
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
Series06020SA
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionSquare - 60mm L x 60mm H x 20mm W
Air Flow16.6 CFM (0.470m³/min)
Static Pressure0.140 in H2O (34.9 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise26 dB
Power (Watts)1.20W
RPM3600 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.050A
Voltage Range9 ~ 27.6VDC
Life Expectancy40000 hrs @ 60°C
Material - FramePlastic
Material - BladePlastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06020SA-24L-EA-00
Related Links06020SA-, 06020SA-24L-EA-00 Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
06020SA-24L-EA-00 Details Description
Related parts for 06020SA-24L-EA-00
Connector Receptacle 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 14.7K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
ENCODER KIT 2CH 200CPR TH 1/4" datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 17.8K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf